Najczęściej zadawane pytania
22 czerwca 2020 2020-11-20 12:35Najczęściej zadawane pytania
Najczęściej zadawane pytania
Promieniowanie UVC to światło ultrafioletowe o długości fali w zakresie od 200 do 280 nanometrów (nm). Najpopularniejsza długość fali to 253,7 nm. Światło tego rodzaju wykorzystywane jest do dezynfekcji powierzchni, wody, żywności oraz powietrza.
Lampy dezynfekujące wykorzystujące promieniowanie UVC sprawdzą się niemalże w każdym miejscu. Ta uniwersalna metoda dezynfekcji jest polecana szczególnie do sektora HoReCa (restauracje, hotele, mała gastronomia), gabinetów zabiegowych i kosmetycznych, punktów usługowych, szpitali, szkół, supermarketów, a także magazynów, fabryk oraz hal produkcyjnych. Lampy dezynfekujące mogą być także z powodzeniem wykorzystywane w domach i mieszkaniach.
Działanie dezynfekujące promieniowania UVC potwierdza dokument nr ISBN 978 3 901906 25 1, udostępniony przez The International Commission on Illumination (CIE).
Skuteczność lamp bakteriobójczych stwierdza również Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego.
Tak, lampy skutecznie oczyszczają powierzchnie, powietrze i przedmioty codziennego użytku. Są stosowane w placówka medycznych i sklepach, a ich działanie jest sprawdzone i potwierdzone przez odpowiednie jednostki. Jednakże lampy i urządzenia emitujące fale UV o długości 100-280 nm powinny być używane bez obecności człowieka lub zwierząt.
Po uruchomieniu lampy dezynfekującej nie należy przebywać w sterylizowanym pomieszczeniu. Promieniowanie UVC jest szkodliwe dla wszystkich organizmów żywych i może powodować uszkodzenia wzroku, komórek czy DNA. Należy włączyć lampę w okularach ochronnych oraz zakrywającej skórę odzieży i unikać przebywania w zasięgu światła lampy. Natomiast po zakończonej dezynfekcji można bezpiecznie korzystać z pomieszczenia lub przedmiotu pozbawionego drobnoustrojów.
Czas trwania dezynfekcji jest zależny od rozmiaru pomieszczenia. Dla większości znanych nam bakterii i wirusów wymagana dawka nie przekracza 8 mJ/cm2. Oznacza to, że lampa emitującą 1 W promieniowania UVC, zlokalizowana w odległości 1 metra od danej powierzchni, potrzebuje 800 sekund (około 13 minut), by zdezynfekować ją w 90%.
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zmienił swoją wcześniejszą interpretację ustawowej definicji wyrobu medycznego dla lamp dezynfekujących. W rezultacie tej zmiany, zgodnie z decyzją administracyjną, lampy bakteriobójcze nie są wyrobami medycznymi. Urząd tym samym nie kwestionuje skuteczności i potrzeby stosowania lamp bakteriobójczych w służbie zdrowia, ale zmienia formalne podejście do tych wyrobów i ich producentów.
Tak. Produkty objęte są 12-miesięczną gwarancją producenta.